Ktoré vitamíny a minerály nekombinovať? 7 nebezpečných dvojíc
Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správnu funkciu ľudského tela. Bežná zdravá strava ti vie poskytnúť všetky tieto živiny, ale v súčasnosti má väčšina ľudí zlé stravovacie návyky.
Náhrada bežných jedál za fast food môže viesť k chudobnej strave na mikroživiny (vitamíny a minerály). To je jeden z dôvodov, prečo ľudia stále viac a viac užívajú vitamíny a minerály vo forme doplnkov výživy.
Užívanie doplnkov výživy však vie ľahko spôsobiť problémy, lebo nie každý vitamín a minerál môžu byť kombinované. Tento článok sa pozrie na niekoľko takýchto kombinácii, aby si sa im mohol vyvarovať.
Ktoré vitamíny a minerály nekombinovať?
1. Vitamín E a vitamín K
Oba tieto vitamíny sú dôležité pre zdravie ľudského tela, ale nemal by si ich užívať zároveň. Tieto dva vitamíny sú si protichodné, teda jeden vitamín robí jednu vec, druhý presne opačnú. Vitamín K zhusťuje krv. To je veľmi dôležité pri poraneniach, kedy je preukázané, že vitamín K urýchľuje hojenie rán.
Krvné zrazeniny v cievach sú nebezpečné, a môžu vieš k mŕtvici. Pri ich tvorbe je vhodné užívať vitamín E, ktorý robí krv redšou. Riedka krv ale znamená ľahšie tvorenie modrín a ľahšie krvácanie.
Vitamín E a vitamín K majú opačné účinky, a preto treba ich užívanie prispôsobiť individuálnym potrebám. Ak je tvoja krv riedka, tak budeš potrebovať vitamín K, ale ak je tvoja krv hustá, tak budeš potrebovať vitamín E.
2. Vápnik a železo
Železo je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí trpia anémiou, respektíve chudokrvnosťou. Je totižto dôležité pri tvorbe červených krviniek, a preto sa pri spomenutých ochoreniach zvykne užívať aj vo forme doplnkov výživy.
Súvisiaci článok: 25 potravín s vysokým obsahom železa
Na druhej strane vápnik zohráva tiež niekoľko dôležitých úloh. Je potrebný pre zrážanie krvi, pre kontrakcie svalov a správnu funkciu nervového systému.
Kombinácia týchto dvoch významných minerálov je problematická. Je dokázané, že vápnik znižuje vstrebateľnosť železa. Pre ľudí s anémiou je toto veľký problém, nakoľko železo je kľúčové pri tomto ochorení, a vápnik zabraňuje jeho absorpciu.
Je však veľmi pravdepodobné, že toto spojenie medzi vápnikom a železom sa postupne stráca. Pri krátkodobých štúdiách sa zistil problém s absorpciou železa, no pri dlhodobých štúdiách nebol tento problém spozorovaný.
Pri užívaní oboch doplnkov výživy by sa nemali užívať naraz. Odstup medzi užitím vápnika a užitím železa by mal byť aspoň dve hodiny.
3. Zinok a meď
Zinok je minerál, ktorý zlepšuje imunitnú schopnosť a hojenie rán. Taktiež je často používaný tými, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu, nakoľko zinok zvyšuje hladiny testosterónu.
Meď spolu so železom hrajú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Dôležitá je aj pre zdravé kosti, cievy a imunitu.
Problém tu je podobný tomu medzi vápnikom a železom. Užívanie zinku znižuje vstrebateľnosť medi, a môže tak vzniknúť jej deficit. Pri užívaní zinku by sa teda mala brať aj meď, ale nie naraz. Ich užívanie by malo byť aspoň s dvojhodinovým odstupom.
4. Vitamín B12 a vitamín C
Vitamín C je známy svojou schopnosťou posilnenia imunity. Dôležitý je aj pre hojenie rán, zdravie kostí a zubov. Jeho dostatočný príjem vieš ľahko dosiahnuť s týmito potravinami, ktoré majú najviac vitamínu C.
Vitamín B12 pomáha udržiavať zdravie krviniek a nervových buniek. Taktiež pomáha tvoriť genetický materiál DNA vo všetkých bunkách tela.
Aj keď oba tieto vitamíny sú dôležité, nemali by sa konzumovať zároveň. Vitamín C znemožňuje správnu absorpciu vitamínu B12, a teda pri užívaní oboch naraz by si mohol prijať podstatne menšiu dávku vitamínu B12.
Správne užívanie týchto vitamínov je s odstupom dvoch hodín.
5. Vitamíny A, D, E a K
Tieto vitamíny majú spoločnú jednu vec – všetky sú rozpustné v tukoch. Užívanie všetkých naraz znižuje absorpciu všetkých štyroch vitamínov. Takisto rôzna kombinácia dvoch týchto vitamínov nebude tak efektívna, ako keby boli prijaté s odstupom dvoch hodín.
6. Vitamín B9 a vitamín B12
Vitamín B9, známy aj ako folát alebo kyselina listová, je dôležitý pre správnu produkciu červených krviniek, a pre rast buniek.
Vitamín B9 a vitamín B12 nie sú nebezpečné, aj keď sa užívajú naraz. Problém je v tom, že vyšší príjem vitamínu B9 vie maskovať nedostatok vitamínu B12. Tento nedostatok spôsobuje nezvyčajné zväčšenie krviniek, a zníženie ich množstva.
Veľké dávky vitamínu B9 môžu tento problém zakryť, ale nie ho odstrániť. Pokiaľ sa nedostatok vitamínu B12 nevyrieši, tak to môže viesť k trvalému poškodeniu nervov.
Kvôli tomuto sa neodporúča užívať viac ako 1000 mg folátu denne.
7. Železo a antibiotiká
Antibiotiká nie sú zrovna vitamín alebo minerál, no je dobre vedieť, že by si ich nemal užívať s železom. Železo znižuje účinnosť antibiotík. Aby boli antibiotiká efektívne, tak ich užívaj aspoň s dvojhodinovým odstupom od železa.
Ako užívať vitamíny a minerály správne?
Pokiaľ je reč o doplnkoch výživy, tak máš na výber medzi multivitamínmi, multiminerálmi, a jednotlivým vitamínmi, či minerálmi.
Užívanie doplnkov výživy, ktoré obsahujú jeden konkrétny vitamín, či minerál, dáva zmysel vtedy, keď trpíš chorobou, ktorej liečba si vyžaduje zvýšený príjem určitých minerálov a vitamínov. Doktor ti predpíše tie správne vitamíny a minerály vzhľadom k ochoreniu, preto konzultácia s ním je potrebná.
Pokiaľ netrpíš vážnou chorobou, ktorá si vyžaduje individuálnu liečbu, tak je najlepšie konzumovať multivitamín a multiminerál, nie jednotlivé vitamíny a minerály. Užívanie len zopár vitamínov alebo minerálov by mohlo vytvoriť nedostatok tých ďalších.
Multivitamíny a multiminerály tomuto predídu. Sú navrhnuté tak, aby nevznikli nebezpečné interakcie medzi jednotlivými vitamínmi a minerálmi. Multivitamín a multiminerál v jednom si môžeš kúpiť napríklad tu.
Pokiaľ chceš vedieť viac o kombináciách vitamínov, tak tu je 8 správnych kombinácií vitamínov a minerálov, ktoré je najlepšie užívať spolu.