Je proteín zdravý alebo škodlivý? Podložené štúdiami
Proteín je užitočným doplnkom výživy, ktorý ti vie pomôcť navýšiť príjem bielkovín. Je však jeho užívanie bezpečné aj z dlhodobého hľadiska? Alebo dokonca, mohol by proteín poslúžiť ako nielen doplnok stravy, ale aj ako náhrada stravy?
Tento článok sa podrobne pozrie na tieto otázky, a celkovú bezpečnosť užívania proteínu.
Čo je to proteín?
Aby sme mohli rozobrať samotný vplyv proteínu na zdravie, tak je potrebné vedieť, čo to ten proteín vlastne je.
Termín proteín pochádza z anglického jazyka, a v preklade znamená bielkovina. Toto celkom výstižne popisuje, čo vlastne proteín je. Jedná sa o bielkoviny, ktoré mohli byť získane z mnohých zdrojov.
Najpopulárnejší proteín je srvátkový, a ten sa vyrába z bielkovín v srvátke, ktorá vzniká pri zrážaní mlieka.
Samozrejme existuje mnoho iných proteínov. Ako sa vyrábajú tieto proteíny sa dozvieš kliknutím na jeden z týchto odkazov: hovädzí proteín, vegánsky proteín, kazeín.
Princíp je však všade ten istý, zoberie sa potravina s vyšším obsahom bielkovín, odstránia sa z nej tuky a sacharidy, a vzniká tak čistá bielkovina, ktoré je premenená do práškovej formy, a predávaná ako doplnok výživy, ktorý voláme proteín.
Užívaním proteínu vieš navýšiť príjem bielkovín, ktoré sú kľúčovou makroživinou. Sú dôležité pre správnu funkciu tela, a obzvlášť nápomocné môžu byť pri chudnutí a naberaní svalovej hmoty.
Viac o tom, na čo je dobrý proteín, sa dozvieš v tomto článku.
Je proteín zdravý alebo škodlivý?
Bielkoviny dostávame do tela každý deň pomocou stravy, a preto ich užívanie vo forme prášku neznie nejako nebezpečne. Problém však je, že proteín nemusí byť vždy len čistá bielkovina, a môže obsahovať aj iné látky.
Pridané emulgátory a stabilizátory
Pridávanie emulgátorov alebo stabilizátorov je celkom bežné, a tým pádom proteín už nie je len čistou bielkovinou. Každopádne emulgátory a stabilizátory väčšina z nás konzumuje na dennej báze, keďže sa pridávajú aj do veľa potravín, a preto ich obsah v proteíne nie je niečo výnimočné.
Vo všeobecnosti však emulgátory a stabilizátory nie sú považované za nebezpečné látky, a ich úlohou je udržať kvalitu proteínu po dlhší čas, prípadne zlepšiť ich chuť a textúru.
Sladidlá
Keďže proteín sa dá kúpiť aj v ochutenej podobe, tak je jasné, že ďalšie látky budú pridané do proteínu. Proteín sa využíva predovšetkým v športovej výžive, a preto sa na osladenie nevyužíva cukor, ale umelé sladidlá, ktoré neobsahujú kalórie.
Sladidlá taktiež väčšia časť populácie konzumuje na dennej báze, keďže sú pridávané do veľkého množstva potravín. Niektoré sladidlá ako sukralóza alebo aspartám sú často považované verejnosťou za zdraviu škodlivé.
Pravda je však zase iná, než tá všeobecne akceptovaná verejnosťou. Na tému umelých sladidiel bolo spraveného veľa vedeckého výskumu, a dnes je takmer jasné, že nie sú nebezpečné. Práve naopak, na rozdiel od cukru nezvyšujú hladinu cukru v krvi, a preto môžu byť vhodné pre ľudí s cukrovkou.
Verdikt
Aj keď do proteínu sa pridávajú ďalšie látky, nejedná sa o nebezpečné látky, ktoré by ohrozovali zdravie.
Taktiež, tieto látky nie sú obsiahnuté v každom proteíne, a dajú sa kúpiť aj také, ktoré sú len čistou bielkovinou bez pridaných látok.
Môže mať vedľajšie účinky?
Proteín je bezpečným doplnkom výživy, ale to neznamená, že je bez vedľajších účinkov.
Vedľajšie účinky užívania proteínu sú vzácne, ale môžu sa objaviť pri prekročení odporúčaného dávkovania.
Problémy proteín stráviť
Najčastejším vedľajším účinkom je nadúvanie alebo problémy so strávením proteínu. Nestáva sa to často, ale pri nadmernej dávke sa to stať môže.
Poškodenie obličiek?
Častá obava pri užívaní proteínu sa spája s poškodením obličiek. Je pravda, že vysoký príjem bielkovín ešte viac poškodil obličky u ľudí, ktorí už mali poškodené obličky. Avšak vyšší príjem bielkovín nevplýva negatívne na zdravie obličiek u ľudí, ktorí majú zdravé obličky.
Aj keby mal vyšší príjem bielkovín vplyv na obličky, tak by mohla konzumácia akéhokoľvek iného jedla s vyšším obsahom bielkovín spôsobiť tento problém, nielen proteín.
Vyvolanie alergickej reakcie
Proteín môže obsahovať alergény, a preto je odporúčané pozorne si pozrieť jeho zloženie, ak trpíš nejakou alergiou na jedlo.
Môže proteín poslúžiť ako náhrada stravy?
Aj keď proteín je skvelým doplnkom stravy, nemal by byť kompletnou náhradou stravy. Je dôležité konzumovať viacero zdrojov bielkovín, nielen proteín.
Proteín je v podstate čistá bielkovina (v niektorých prípadoch, ako sme si už pred chvíľou povedali), a nie je inak špeciálny. Nahradenie stravy proteínom by sa teda dalo prirovnať diéte, počas ktorej by si konzumoval len kuracie prsia a nič iné.
Tvoj jedálniček by mal byť čo najviac pestrý, ako to je možné. Dôvodom je, že každá potravina obsahuje iné živiny, a konzumáciou len jednej potraviny sa ti možno podarí prijať veľa jednej živiny, no budeš mať nedostatok iných živín, ktoré v danej potravine nenájdeš.
Konkrétne proteín obsahuje veľa bielkovín, ale je praktiky neobsahuje sacharidy a tuky. Konzumácia sacharidov možno nie je tak dôležitá (napríklad keto diéta je dôkazom toho), no konzumácia tukov je veľmi dôležitá. Proteín ti ani sacharidy, a ani tuk nedodá.
Proteín môže obsahovať niektoré minerály, avšak obsahuje len malý zlomok z nich. Pokiaľ budeš užívať len proteín, tak ti bude chýbať veľmi veľa minerálov, a prakticky všetky vitamíny, ktoré treba prijať zo stravy.
Aj keď sa pozrieme na samotné bielkoviny, tak je dôležité dostať ich z viacerých zdrojov. Bielkoviny sú zložené z aminokyseín, a každá bielkovina má iný obsah aminokyselín. Konzumáciou len proteínu môže vzniknúť nedostatok niektorej z aminokyselín, lebo žiaden iný zdroj bielkovín nemáš.
Vo vyváženom jedálničku má aj proteín svoje miesto, a môže byť nápomocný pri dosahovaní dostatočného príjmu bielkovín. Avšak nemalo by sa jednať o náhradu stravy, kedy zanedbáš iné zdroje bielkovín.
Môžu deti užívať proteín?
Aj keď proteín je bezpečným doplnkom výživy pre dospelých ľudí, to isté nemusí byť pravda u detí.
Bielkoviny sú veľmi dôležité u detí, keďže práve tie sú zodpovedné za rast, a tvorbu nových tkanív. Dieťa by sa teda malo snažiť prijať dostatok bielkovín.
Na druhej strane, deti potrebujú menšie množstvo bielkovín na deň, než potrebujú dospelí. Odporúčané množstvo bielkovín na deň pre deti podľa health.clevelandclinic.org je nasledovné:
- Deti od 4 do 9 rokov: 19 g
- Deti od 9 do 13 rokov: 34 g
- Deti od 14 do 18 rokov: 52 g chlapci, 46 g dievčatá
Pokiaľ sa dieťa venuje športu, tak jeho nároky na príjem bielkovín budú vyššie.
Proteín by mohol pomôcť s dosiahnutím optimálneho príjmu bielkovín, avšak väčšina detí má vo svojej strave dostatok bielkovín, a preto suplementácia proteínom nedáva zmysel.
Príliš veľa bielkovín by mohlo viesť k problémom s obličkami, ktoré by museli filtrovať viac odpadu, tým pádom viac pracovať. Zdravé obličky dospelého človeka s tým nemajú problém, ale deti nemajú plne vyvinuté obličky, a preto príliš veľa bielkovín môže spôsobiť viac škody než úžitku.
Ktoré deti môžu užívať proteín?
Napriek tomu, užívanie proteínu môže dávať zmysel vtedy, keď dieťa nie je schopné prijať dostatok bielkovín pomocou stravy. To sa stáva najmä vtedy, keď má dieťa vegánsku, či vegetariánsku stravu, alebo má podváhu.
Užívanie proteínu by však v každom prípade malo byť konzultované najprv s lekárom.
Môžu tehotné a dojčiace ženy užívať proteín?
Tehotné ženy
Tehotné ženy potrebujú viac bielkovín, keďže musia živiť až dvoch. Je teda dôležité jesť potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ktoré zabezpečia jeho dostatočný príjem.
Každopádne, niektoré ženy môžu mať problém prijať dostatok bielkovín pomocou bežnej stravy, a preto prichádza do úvahy proteín.
Proteín je pravdepodobne bezpečný pre tehotné ženy, ale je treba sa uistiť, že neobsahuje žiadne iné pridané látky. Preto je najlepšie nakupovať od overených výrobcov, a pozorne si prečítať zloženie proteínu.
Ak však má tehotné žena dostatočný príjem bielkovín pomocou stravy, tak nie je dôvod užívať proteín, ktorým by bola prekročená odporúčaná denná dávka.
V každom prípade je potrebné poradiť sa s gynekológom alebo pôrodníkom pred užívaním proteínu.
Dojčiace ženy
Dojčiace ženy sú na tom lepšie, než tehotné ženy, čo sa užívania proteínu týka. Aj dojčiace ženy majú zvýšený nárok na bielkoviny, a preto jeho užívanie môže dávať zmysel pre tie, ktoré nevedia prijať dostatočné množstvo bielkovín pomocou stravy.
Stále je však treba nakupovať kvalitné proteíny bez pridaných látok, a to od overených výrobcov.
Viac informácií a podrobnejší článok na túto tému nájdeš tu: Najlepší proteín pre ženy – (Chudnutie, svaly, vegánsky, nočný)
Záver
Proteín je považovaný za bezpečný doplnok výživy. Jeho užívanie môže priniesť svoje benefity, ako je nárast svalovej hmoty, alebo ako prevencia pred stratou svalovej hmoty. Pritom je nepravdepodobné, že užívanie proteínu bude sprevádzané vedľajšími účinkami.
Ani proteín však nedokáže nahradiť vyváženú stravu, a v žiadnom prípade by si nemal svoj príjem bielkovín obmedziť len na proteín.