Bielkovinová diéta – Návod ako úspešne schudnúť
Aj ty si vyskúšal už nespočetné množstvo diét, a zatiaľ stále žiadne výsledky? Alebo si sa len teraz rozhodol, že by si rád zhodil dáke to kilečko tuku z tvojej postavy? Nech je tvoja motivácia akákoľvek, tento článok sa pozrie na diétu známu ako proteínová diéta, alebo bielkovinová diéta.
Táto diéta ukončí tvoje trápenie sa s chudnutím, lebo táto naozaj funguje.
Teraz sa to môže zdať ako prázdne tvrdenie, ale okrem toho, že ti tento článok povie ako na bielkovinovú diétu, tak ti zodpovie aj na otázku prečo práve proteínovú diétu, a nie inú. Dosť bolo ale zbytočných slov, si tu predsa len pre to, aby si konečne schudol, a tak sa pusťme do bielkovinovej diéty.
Prečo práve bielkoviny? Prečo sú tak dôležité na schudnutie?
Nemusíš byť génius na to, aby si dokázal usúdiť, že bielkovinová diéta bude mať niečo spoločné s bielkovinami. Bielkoviny budú základným kameňom tejto diéty, a preto pochopiť význam bielkovín znamená do veľkej miery pochopiť význam bielkovinovej diéty, a zodpovedať si tak na otázku, prečo práve ta bielkovinová diéta.
Mimochodom, keď spomeniem proteínovú diétu, tak tá je identická s bielkovinovou diétou, len sa zvyknú používať oba názvy. Teraz k bielkovinám teda.
Zo začiatku sa ti možno budú zdať niektoré informácie o bielkovinách samozrejme, no pre celistvosť článku ich napíšem.
Bielkoviny sú makroživinou, tak ako aj tuky, a sacharidy. Jeden gram bielkoviny obsahuje 4 kcal. Pre porovnanie, sacharidy majú rovnako veľa, a tuky majú až 9 kcal na gram.
Keď sa spomenie slovo bielkoviny, tak prvá vec ktorá ti pravdepodobne napadne je naberanie svalov, a to nie je tak asi úplne tvoj cieľ, keďže si čítaš o diétach (sú aj diéty na naberanie, ale tak väčšinou si ich spájame s chudnutím).
Bielkovinová diéta je určená na chudnutie, aj keď mohla by byť vhodná aj na naberanie svalov, keby spravíme pár úprav. Otázka teda ostáva, ako sú bielkoviny spojené s chudnutím?
Ako sú bielkoviny spojené s chudnutím?
Ochrana svalovej hmoty pri chudnutí
Tak ako sú bielkoviny nevyhnutnou súčasťou naberania svalovej hmoty, tak sú aj súčasťou chudnutia. Jednou z úloh bielkovín je napríklad ochrániť svaly pre rozpadom. Tie by sa normálne chceli rozpadnúť preto, lebo sa snažíš chudnúť, a ak robíš všetko tak, ako to máš robiť, tak si v kalorickom deficite.
Telo je v núdzovom stave, kedy súrne potrebuje energiu. Túto energiu vie získať aj tak, že rozloží svalovú hmotu, a premení ju na energiu. Je to bežná metóda nášho tela, ktorá je niekedy dôležitá, lebo inak by telo nemalo kalórie, a bez energie by nemohlo fungovať.
My by sme však boli radšej, keby túto svoju metódu využilo na telesný tuk, a rozložilo ho na energiu, čo je v podstate cieľ, o ktorý sa snažíme – schudnúť tuk, nie svaly.
Toto môžeme docieliť konzumáciou bielkovín, keďže telo vďaka ním do značnej miery ochráni svaly, a bude uprednostňovať telesný tuk, ako zdroj energie. Toto bol ten najdôležitejší dôvod, prečo jesť bielkoviny v diéte na chudnutie.
Čím viac svalovej hmoty si udržíš, tým ľahšie bude chudnutie
Zároveň tak získavame ďalší dôvod prečo jesť bielkoviny. Čím viac svalovej hmoty máš, tým viac budeš páliť kalórii. Udržiavať si svalovú hmotu, to nie je len tak zadarmo, ale bude ťa to stáť energiu, respektíve kalórie. To je ale dobrá vec, lebo budeš môcť konzumovať viac jedla bez toho, aby si priberal na tukových zásobách.
Celé sa to dá povedať aj tak, že budeš mať rýchlejší bazálny metabolizmus, spáliš viac kalórii, bez toho, aby si čo i len prstom pohol, ako by si spálil, keby si mal menej svalovej hmoty.
Dúfam, že už začínaš vidieť význam bielkovín v diéte na chudnutie.
Termický efekt bielkovín
Ďalšou vecou je tzv. termický efekt.
Jednoducho povedané termický efekt udáva, koľko kalórii spáliš len tým, že potravinu skonzumuješ. Všetko si vyžaduje svoju energiu, a ani trávenie nie je výnimkou. Na to, aby telo mohlo prijať jedlo, teda ho správne stráviť a vstrebať jeho živiny, tak musí dáku tu energiu spáliť. To sa volá termický efekt.
Pálenie kalórii jedením jedla.
Každé jedlo má dáky termický efekt, ale podstatne najvyšší ho majú práve bielkoviny, a bielkovinové jedlá. Ich termický efekt je približne 15-20% kalórii, ktoré dané jedlo obsahuje, čo je dosť veľa.
Ty skonzumuješ 200 kcal bielkovín, no reálne si prijal len 160 kcal, lebo 40 kcal bolo potrebných na strávenie jedla.
Termický efekt je teda jedným z ďalších dôvodov, prečo jesť bielkoviny, a prečo si ísť práve pre bielkovinovú diétu.
Bielkovinové jedlá ťa rýchlejšie zasýtia
Bielkovinové jedlá ťa viac nasýtia, než tie nebielkovinové. Môžeš zjesť rovnaké množstvo kalórii z čokolády, a z odtučneného tvarohu, a rýchlo zistíš, ktorá z možností ťa viac nasýti, a pritom si prijal rovnaké množstvo kalórii z oboch.
To, ako ťa potravina nasýti, je kľúčové pri chudnutí, lebo keď si hladný, no tak asi tušíš, že tvoja diéta nemá veľké šance uspieť. Pokiaľ hladný nie si, tvoje šance na úspešné schudnutie sú podstatne vyššie.
Ďalšie výhody bielkovín
Zatiaľ sme sa bavili len o výhodách konzumácie bielkovín na chudnutie, ale tam to nekončí, lebo bielkoviny majú veľký význam aj z hľadiska zdravia. Tie však nebudeme veľmi riešiť v tomto článku, lebo hlavnou témou je bielkovinová diéta, a ako s ňou schudnúť.
Aby sme však vymenovali aspoň zopár benefitov, tak bielkoviny:
- sú dobré pre kosti,
- znižujú krvný tlak,
- pomáhajú ti zotaviť sa po zranení,
- udržujú ťa fit pri starnutí,
- mnoho ďalšieho…
Už sme o bielkovinách stihli toho povedať pomerne dosť veľa, a ako môžeš sám vidieť, tak bielkoviny sú naozaj dôležité nielen pri naberaní svalovej hmoty, ale aj keď chceš napríklad schudnúť. Tieto benefity bielkovín sú priamo naviazané na bielkovinovú diétu, ktorá je hlavnou témou tohto článku.
Aké bielkoviny jesť? Kedy a koľko?
Nie je bielkovina ako bielkovina!
Doteraz sme len hovorili, prečo jesť bielkoviny, preto teraz venujme čas tomu, ako jesť bielkoviny. Nie je totižto bielkovina ako bielkovina, existujú kvalitnejšie, a menej kvalitné bielkoviny.
Bielkovina je zložená z 22 rôznych aminokyselín, pričom 9 z nich je esenciálnych. Zvyšok aminokyselín (neesenciálne) si telo dokáže vyrobiť aj samo, avšak tých 9 esenciálnych aminokyselín musí jedine prijať zvonku, nevie si ich vyrobiť samo.
Niektoré bielkoviny, najmä tie rastlinné, majú zvyčajne neúplný aminokyselinový profil, a teda nemajú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín. Popritom živočíšne bielkoviny týchto 9 esenciálnych aminokyselín zvyčajne obsahujú, teda sú považované za viac kvalitné.
Samozrejme existujú výnimky, niektoré rastlinné bielkoviny môžu byť kvalitné, zatiaľ čo niektoré živočíšne nie, ale pokiaľ si zapamätáš jednoduché pravidlo, že rastlinné bielkoviny sú menej kvalitné, a živočíšne sú kvalitné bielkoviny, tak to úplne stačí, lebo vo veľkej väčšine prípadov tomu aj tak je.
K rastlinným bielkovinám treba dodať, že aj keď sú menej kvalitné, to ich ešte úplne neodpisuje, stále má určitý význam konzumovať aj tie.
Stačí ti kombinovať rôzne zdroje bielkovín z rastlinnej potravy, a výsledok bude ten, že dostaneš do tela všetky esenciálne aminokyseliny, lebo napríklad brokolica neobsahovala určitú aminokyselinu, ale keďže si zjedol aj špenát, tak ich máš všetky, lebo špenát neobsahoval aminokyselinu, ktorú zase brokolica obsahovala.
Zelenina s vysokým obsahom bielkovín – Top 7
Koľko bielkovín jesť pre čo najlepšie výsledky?
Snáď všetko jasné pre zatiaľ. To by bolo ku kvalite bielkovín. Dobrá otázka by však bola, koľko bielkovín jesť, pri bielkovinovej diéte, lebo bielkoviny v nej budú samozrejme základom.
Pre každého sa toto bude líšiť, lebo to záleží od viacerých faktorov, ale tým najhlavnejším bude tvoja telesná váha.
Odporúčaný denný príjem bielkovín je 0,8 gramu na kilogram telesnej váhy, ale to je veľmi málo pre niekoho, kto chce držať bielkovinovú diétu, alebo čo i len aktívne cvičí.
Vo fitness komunite sa preto najčastejšie odporúča jesť 2 gramy bielkovín na kilogram telesnej váhy, a týmto by si sa mal riadiť.
Dva gramy nie sú nebezpečne vysoké množstvo bielkovín, ktoré by ti mohlo akokoľvek uškodiť, a pri dvoch gramoch dostane telo zaiste dostatok bielkovín.
Neprekračuj ale hranicu dvoch gramov, jednak by to bolo zbytočné, lebo dva gramy sú úplne postačujúce, a za druhé by to mohlo priniesť isté zdravotné riziká, minimálne by si zbytočne preťažoval obličky.
Kedy jesť bielkoviny?
Je to bielkovinová diéta, takže najlepším riešením bude jesť ich pri každom jedle, a dostávať ich do tela pravidelne počas dňa.
Veľmi dôležité je prijať bielkoviny ráno, lebo po spánku telo príliš dlho nejedlo, a tak si na raňajky dopraj slušnú porciu bielkovín.
Na druhú stranu, kľudne môžeš bielkovinovú diétu spojiť s intermittent fastingom, teda budeš jesť iba v určitom časovom období, najčastejšie 8 hodinové okno na jedenie.
Nebude to o nič účinnejšie na chudnutie, ako keby si robil bielkovinovú diétu bez intermittent fastingu, ale predsa len to môže byť niečo, čo ti viac bude vyhovovať, a udrží ťa pri dodržiavaní diéty, teda neboj sa vyskúšať aj takýto prístup.
Aké potraviny obsahujú bielkoviny?
Teraz, keď už vieš o bielkovinách toho tak veľa, by nebolo na škodu povedať si, v ktorých potravinách ich nájdeš, a teda ktoré potraviny by si určite mal konzumovať počas bielkovinovej diéty. Sú to:
- vajcia
- mäso
- ryby
- semienka
- proteín
- mlieko
- mliečne výrobky
- niektorá zelenina
To by bolo k bielkovinám, respektíve ku základu bielkovinovej diéty. Mohlo sa to zdať ako veľké množstvo informácii, ale už vieš, ako funguje bielkovinová diéta, prečo je bielkovinová diéta naozaj dobrou diétou, koľko a kedy bielkoviny jesť.
Zhotovenie jedálničku pre bielkovinovú diétu
Dobre, vieme, že 2g na kg je ideálne množstvo bielkovín, a keďže jeden gram bielkoviny má 4 kalórie, a zároveň ak máš 80 kg, tak za deň by si zjedol 2 x 80 x 4 = 640 kcal. To je dosť málo.
Chyba je v tom, že okrem bielkovín máme ešte sacharidy a tuky.
Áno, je to bielkovinová diéta, ale to neznamená, že bude obsahovať len a len bielkoviny. Tento článok je zameraný najmä na chudnutie s bielkovinovou diétou, ale aj tak, 640 kalórii je príliš málo, to by bol veľmi veľký kalorický deficit, ktorý by skončil jojo efektom, a neúspešným chudnutím.
Ďalšie kalórie môžeme zobrať z tukov.
Tuky v bielkovinovej diéte
Tuky sú najviac kalorickou živnou vôbec, a preto treba byť opatrný s ich konzumáciou, ale takisto sú veľmi dôležité pre zdravie tela, a sú nenahraditeľné v našej strave.
Z praktického hľadiska sa bude jednať o potraviny, ako napríklad:
- olivový olej
- semienka
- avokádo
- ryby
- žĺtka z vajec
- orechy,…
Ale môže sa tam dostať aj:
- maslo
- mlieko
- syr
- kokosový olej
- červené mäso a pod..
Tie prvé potraviny sú nenasýtene mastné kyseliny, a tým dávaj vždy prednosť. Tie druhé sú nasýtené mastné kyseliny, a aj keď nie zdravé ako nenasýtené, sú ešte prijateľné, nakoľko moderné štúdie čoraz viac tvrdia, že nasýtené mastné kyseliny nie sú škodlivé. Zlé sú transmastné tuky, a tým sa vyhýbaj úplne.
Koľko tuku máš jedávať?
Bielkovinová diéta priamo neudáva, koľko tuku by si mal jesť, a či by si ho mal jesť. Snaží sa len presadiť princíp chudnutia, za pomoci vysokého príjmu bielkovín.
Ostatné okolo toho si musíš dotvoriť sám, koľko tuku, alebo koľko sacharidov konzumovať, to je na tebe. Avšak spoločne sa pokúsime dotvoriť bielkovinovú diétu tak, aby bola čo najúčinnejšou diétou na chudnutie.
Množstvo tuku, ktoré by si mal skonzumovať, nie je nikde dané, ale za normálnych okolností sa odporúča gram tuku na kilogram telesnej váhy.
Pri chudnutí to ešte možno bude treba jemne znížiť, lebo musíme sa dostať do kalorického deficitu, ale čo by som ti skôr odporučil, je nechať to na tom jednom grame na kg.
Tuk má 9 kalórii na gram, a teda pre 80 kg postavu to je 1 x 80 x 9 = 720 kalórii. Keď to sčítame s bielkovinami, tak máme 720 + 640 =1360 kcal.
Už sa dostávame k celkom slušnému množstvu kalórii na chudnutie, stále to však je málo. Vo všeobecnosti, muž by nemal konzumovať menej než 1500 kcal, a žena nie menej, než 1200 kcal.
Náš príklad obsahoval 80 kg postavu, čo je skôr postava muža, než ženy, a preto 1360 kcal ešte nie je ani nad minimálnym kalorickým príjmom.
Skús si sám vypočítať svoje vlastné hodnoty, jednoducho dosaď namiesto 80 kg svoju vlastnú váhu.
Sacharidy v bielkovinovej diéte
Takže, ešte stále by sme chceli dostať do jedálnička nejaké kalórie, a ostali nám na to sacharidy. Takisto ako tuky, ani sacharidy nemajú v bielkovinovej diéte stanovené, koľko by si ich mal jesť, a aké potraviny by to mali byť, preto to dotvoríme tak, aby to bolo čo najlepšie na chudnutie.
Oproti bežnej strave priemerného človeka budeš mať menej sacharidov, lebo chceš schudnúť. Stále však môžeš nejaké konzumovať, ale aj nemusíš, pokiaľ sa rozhodneš pre keto diétu napríklad, ale tak téma je bielkovinová diéta, a preto aj pri nej ostaneme.
Úloha sacharidov je tá, že sú hlavným zdrojom energie pre telo. Sacharidy delíme na viacero skupín, no pre účely chudnutia nám stačí jednoduché delenie na dve skupiny, a to jednoduché sacharidy a komplexné sacharidy.
Jednoduché sacharidy
Jednoduché sacharidy sú fruktóza, alebo glukóza, respektíve všetky potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru budú jednoduchými sacharidmi. Patriť tam teda bude ovocie, čokolády, sladké pečivo, cukríky, zákusky, torty,… väčšinou sú to potraviny s pridaným cukrom navyše. Tieto spomenuté potraviny majú jednu spoločnú vlastnosť, a to je tá, že cukor v nich sa veľmi rýchlo dá využiť, netreba ho príliš dlho tráviť a vstrebávať, a poskytujú ti energiu okamžite.
Ak však zješ celú čokoládu, tak dostaneš také veľké množstvo energie, že ho nemáš šancu spáliť, za tak krátky čas. Telo zareaguje, a do krvi sa vypustí inzulín, čo je hormón, ktorý pomôže telu všetku tú nadbytočnú energiu uložiť, a ty priberieš. Preto s jednoduchými sacharidmi treba veľmi opatrne pracovať, obzvlášť keď sa snažíš schudnúť.
Výnimkou tam je ovocie, ktoré je trocha odlišné. Stále obsahuje cukor, avšak vo forme fruktózy, ktorá tam nebola umelo pridaná. Obsahuje veľa vlákniny, ktorá ťa vie výrazne zasýtiť, a keď si sýty, tak nebudeš zbytočne jesť, aj keď nemáš. Vitamíny a minerály sa taktiež nachádzajú práve v ovocí, a to je ďalší dôvod, prečo jesť ovocie. Nejedz však veľmi veľké množstvo ovocia, stále sú to jednoduché sacharidy, teda nezjedz 5 banánov naraz napríklad.
Komplexné sacharidy
Druhou časťou sú spomínane komplexné sacharidy, a tie sú rozdielne od jednoduchých sacharidov tým, že sa nevstrebávajú, tak rýchlo. Ich strávenie je viac náročne, a preto sacharidy sa z danej potraviny budú uvoľňovať pomalšie, a na niekoľko hodín ti postupne budú dodávať energiu. Medzi potraviny, ktoré sa považujú za komplexné sacharidy, by mohli patriť: ryža, ovsené vločky, celozrnné pečivo, quinoa, kuskus, zemiaky, pod..
Tieto potraviny by mali byť tvojím hlavným zdrojom sacharidov v bielkovinovej diéte, ak chceš tie najlepšie výsledky. Ak sa pamätáš, tak sme mali nedostatok kalórii, po sčítaní tukov a bielkovín, a ten zvyšok budeme dopĺňať zo sacharidov, predovšetkým komplexných sacharidov. Presné množstvo sa tu bude líšiť, lebo túto to už nebudeme prerátavať na to, koľko gramov sacharidov máš zjesť na kg vlastnej váhy.
Je nutné byť v deficite kalórii, inak sa nedá schudnúť, a nech je to rozumný kalorický deficit 300 – 500 kcal. Za deň spáliš nejaké množstvo kalórii, a od nich musíš odčítať 300 – 500 kcal ak chceš schudnúť, tak sa dostaneš do kalorického deficitu. Potom odčítaní dostaneš číslo, ktoré predstavuje počet kalórii, ktoré by si mal za deň skonzumovať, ak chceš schudnúť. Odčítaj od neho bielkoviny a tuky, a všetky zvyšne kalórie vyplň sacharidmi.
Tak, a práve sme ti zhotovili jedálniček na bielkovinovú diétu. Vieš koľko máš čoho zjesť, stačí len v nejakej aplikácii na rátanie kalórii sa pohrať, a nakombinovať potraviny tak, aby si sa zmestil do týchto vypočítaných hodnôt. Dobre by bolo ešte vedieť, že sacharidy obsahujú 4 kcal na gram.
Zelenina je tou najlepšou potravinou na chudnutie, ale prečo?
Hovorili sme o rôznych sacharidoch, no veľmi dôležitú súčasť každej správnej diéty sme ešte zabudli spomenúť. Zelenina by sa mala radiť medzi sacharidové potraviny, konkrétne jednoduché sacharidy. Avšak zelenina má aj tak veľmi málo sacharidov, tukov a bielkovín, inak povedané, zelenina má veľmi málo kalórii, až tak málo, že sa zvyčajne zanedbáva pri počítaní kalórii.
O zelenine ešte vieme povedať to, že aj napriek jej nízkemu kalorickému obsahu, má veľké množstvo vlákniny, ktorá ťa zasýti. V praxi to znamená, že ty budeš jesť zeleninu, ktorá ťa pomerne rýchlo zasýti, a pritom prijmeš len minimum kalórii. Nič lepšie by na chudnutie ani nemohlo existovať. A okrem toho netreba zabúdať, že zelenina obsahuje vitamíny a minerály. Ak sa snažíš schudnúť, tak zelenina je nevyhnutnosťou, a je jedno, či si na bielkovinovej diéte, alebo na akejkoľvek inej, zelenina je pre teba povinná.
Nie všetko je len a len o strave!
Stavu bielkovinovej diéty máme zvládnutú, ale veľa ľudí zabúda na to, že na chudnutie ti nestačí len diéta. Len veľmi ťažko by sa ti podarilo dosiahnuť kalorický deficit, ak by si sa nehýbal. Ty vieš, že musíš byť v kalorickom deficite, a ten ti hovorí, že máš viac kalórii spáliť ako prijať. Príjem sme už vyriešili, ale treba aj kalórie páliť, inak tvoje chudnutie nebude fungovať, čo by bola škoda. Nepredstavím ti tu nič špeciálneho, hýbať sa budeš musieť tak isto pri bielkovinovej diéte, ako aj pri akejkoľvek inej.
Anaeróbny pohyb
Pohyb môžeme rozdeliť na anaeróbny a aeróbny. Ten prvý môže prestavovať napríklad posilňovanie, ktoré síce spáli dosť málo kalórii, no má iný význam pre tvoje chudnutie. Tým významom je ochrana svalovej hmoty, ktorá ako už vieš, je dôležitá, ak sa chceš vyhnúť jojo efektu, a nepokašľať si celú tvoju snahu schudnúť. Anaeróbny tréning len dáva telu podnet, aby zbytočne nerozkladalo svaly na energiu, keďže ich potrebuješ.
Netreba sa báť, že keď začneš cvičiť anaeróbne, a budeš v kalorickom deficite, tak sa z teba stane svalnáč. Keby to bolo tak jednoduché, že stačí chodiť do posilňovne, tak každý by bol kulturista. Keby sa aj pri tvojom tréningu malo jednať len o kliky, drepy, zhyby,… dáke cviky s vlastnou váhou, tebe to úplne vystačí, ak si doteraz necvičil anaeróbne. A taktiež ti stačí, ak zacvičíš len trikrát do týždňa celé telo, pričom jeden tréning ti zaberie maximálne hodinku. Nie je to naozaj nič komplikované, a preto ak chceš mať väčšiu šancu uspieť pri chudnutí, tak venuj túto trošku času anaeróbnej aktivite.
Aeróbny pohyb
Avšak to hlavné pri chudnutí je aeróbny pohyb. To je ten pohyb, ktorý spaľuje veľa kalórii, a dobre sa pri ňom spotíš. Beh, cyklistika, plávanie, futbal, volejbal,… všetko aeróbne aktivity. Čím dlhšie a čím intenzívnejšie ich budeš vykonávať, tak tým viac kalórii spáliš.
Neexistuje najlepšie kardio, respektíve je to subjektívne, a je ním to, ktoré ťa baví najviac, a dokážeš ho robiť pravidelne. Nemá zmysel chodiť behávať, keď sa ti to hnusí, a oveľa radšej by si hrával každý deň futbal. Výber je čisto na tebe.
Toto by bolo také rýchle spomenutie pohybu ku bielkovinovej diéte, lebo chudnutie je zložené aj zo stravy, aj z pohybu.
Potrebuješ aj doplnky výživy na schudnutie?
Veľmi rýchlo ešte o doplnkoch výživy. Never reklamám, žiadna zázračná tabletka na chudnutie neexistuje. Sú tu ale niektoré doplnky výživy, ktoré by ti mohli pomôcť, ale len pomôcť, nič viac. Takým doplnkom výživy je napríklad proteín, ktorý je v podstate čistou bielkovinou (75-100% balenia sú bielkoviny, v závislosti od kvality). Keďže je reč o bielkovinovej diéte, tak asi netreba veľmi vysvetľovať, prečo by pre teba proteín mohol byť vhodný. Podrobnejší článok o proteíne nájdeš tu.
Dobrým spaľovačom tuku je kofeín, ktorý ti pomôže spáliť extra kalórie navyše (viac, než falošné tabletky na chudnutie z reklamy). Spaľovačom tuku je aj karnitín, o ktorom sa môžeš dočítať v tomto článku. No, a samozrejme, sú tu vitamíny a minerály, na ktoré by sa oplatilo brať nejaký multivitamín a multiminerál. Vo všeobecnosti sa však zaobídeš aj bez doplnkov výživy, no ten proteín by som ti odporúčal pozrieť, lebo to je asi to najlepšie, čo ti môžu doplnky výživy ponúknuť.
Záver
Dočítal si tento článok o bielkovinovej diéte, a teraz ti už ostáva sa len do toho pustiť, a začať hneď teraz, lebo už včera bolo neskoro, a ak nezačneš teraz, tak nezačneš nikdy. Bielkovinová diéta je veľmi jednoduchá, proste jedz veľa bielkovín, dbaj na to, aby si bol v rozumnom kalorickom deficite, hýb sa. Ako si to už nakombinuješ s potravinami je na tebe, len sa drž toho, o čom sme v tomto článku hovorili. To je všetko, hurá do chudnutia!
Potrebuješ toho vedieť o chudnutí viac? V tom prípade si prečítaj tento článok o chudnutí.